Święto Patrona - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Święto Patrona

ARCHIWUM > 2018/2019


„BUDOWLANKA” ŚWIĘTOWAŁA!

Jedynym moim celem jest wolna, sprawiedliwa i wielka Polska.

To słowa wielkiego Polaka i patrioty – generała W. Sikorskiego, który od 14 lat jest Patronem ZSP nr 5 w Inowrocławiu. Tradycją jest obchodzenie w Szkole  Dnia Patrona.

W tym roku uroczystość zaszczycili swą obecnością: Wicestarosta Powiatu Inowrocławskiego Mirosława Kucol, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Robert Gołdecki, Prezydent Rotary Klub Janusz Niewiadomski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Parchaniu Barbara Kwiatkowska, Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Janina Sikorska, działacz Terenowego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK Jan Ignacyk oraz inowrocławskie media.

Celem apelu było przypomnienie i przybliżenie postaci gen. W. Sikorskiego. Dyrektor Szkoły mgr inż. Danuta Paluszak wprowadziła zebranych w tematykę i nastrój tego ważnego dla całej społeczności szkolnej dnia. Obejrzano też krótki film dokumentalny- ukazujący sprowadzenie do Polski zwłok generała. Natomiast zaproszeni goście podzielili się wiadomościami na temat życia i działalności Patrona oraz jego dworku w Parchaniu. Pamiętano też o złożeniu wiązanek pod tablicą upamiętniającą generała na froncie budynku ZSP nr 5 oraz w Solankach – przy ławeczce W. Sikorskiego.

Słowa będące mottem apelu zainspirowały do rozpoczęcia przez Szkołę obchodów Stulecia Niepodległości Polski, wszyscy mieli przypięte kotyliony, odśpiewano cztery zwrotki hymnu i przypomniano bardzo ważny fakt, a mianowicie to, że „Budowlanka” została zaszczycona przywilejem sprawowania opieki nad sztandarem Terenowego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK.  

Na koniec uroczystości uświetniono wspólną fotografią fakt zacieśnienia współpracy między dwiema Szkołami mającymi za Patrona gen. W. Sikorskiego - „Budowlanką” i Szkołą Podstawową z Parchania.

To jednak nie był koniec świętowania, ponieważ po krótkiej przerwie zaczęto, w części nieoficjalnej, obchody Dnia Budowlańca. W tym roku przybrał on formę wspólnego pikniku połączonego z „otrzęsinami” klas pierwszych. O tych wydarzeniach poinformujemy w kolejnej relacji.

25.09.2018 BP


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego