2014 06 10 Hydrofornia - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

2014 06 10 Hydrofornia

ARCHIWUM > 2013/2014

UCZNIOWIE „BUDOWLANKI” W NOWOCZESNEJ HYDROFORNIW celu urozmaicenia zajęć i poszerzenia wiedzy praktycznej uczniów, nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. generała Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu  zorganizowali kolejne wyjście dydaktyczne.
Tym razem odwiedziliśmy pomieszczenie hydroforni należące do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Inowrocławiu. Na miejscu młodzież kształcąca się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
dowiedziała się, że wodę zasilającą budynek wieżowca przy ul. Kopernika przed podaniem należy uzdatnić. W ciekawy sposób przedstawiono nam zasadę kontroli twardości wody i urządzenia stacji uzdatniania wody pitnej. Omówiono zasady regeneracji złoża oraz konieczność zastosowania dwóch stacji.  Woda w naszym mieście ma wyjątkowo wysoką twardość, a skutkiem zanieczyszczeń wody jest przyspieszone zużycie szczególnie urządzeń cieplnych, nie tylko kotłów grzewczych, ale także grzałek w pralkach czy zmywarkach, dodatkowo wytrącanie się osadów na armaturze sanitarnej, a także zmniejszające estetykę i jej trwałość.  Dlatego skutecznym rozwiązaniem problemów jest zastosowanie stacji uzdatniania wody, która poza jej zmiękczaniem (usuwaniem twardości), redukuje ilość stałych zanieczyszczeń.
Uczniowie poznali pracę nowoczesnej hydroforni, która zapewnia stałe ciśnienie wody
w budynku. Zbudowana była z trzech pomp firmy Wilo, które doprowadzają wodę na najwyższe kondygnacje, całość uzupełniały zawory odcinające, zwrotne i zawór bezpieczeństwa. Do pracy ciągłej wykorzystuje się dwie pompy, trzecia stanowi rezerwę. Montaż tego typu urządzeń zapewnia mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo w zakresie dostawy wody zarówno do celów gospodarczych jak i przeciwpożarowych.
Dodatkową atrakcją wyjścia było zademonstrowanie włączenia się agregatu prądotwórczego w przypadku braku zasilania z sieci elektrycznej. Przedstawiono nam również zasadę działania i  lokalizację nowoczesnej instalacji hydrantowej tzw. nawodnionych pionów p.poż w wysokim budynku.
Informacji technicznej oraz pokazu działania poszczególnych urządzeń udzielił pracownik Przedsiębiorstwa Wielobranżowego GESAL Zygmunt Kucal wraz z absolwentem naszej Szkoły, Dawidem Kosińskim, który kształcić się  w zawodzie MONTER INSTALACJI I URZĄDZEŃ SANITARNYCH.
Wycieczka dydaktyczna była bardzo interesująca dla uczniów i wpłynęła na poszerzenie zakresu wiedzy z przedmiotów zawodowych. Młodzież uczestniczyła w tych szczególnie ciekawych zajęciach pod opieką pani Justyny Dybicz oraz pani Beaty Wiśniewskiej.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego