780 rocznica lokacji Inowrocławia - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

780 rocznica lokacji Inowrocławia

ARCHIWUM > 2016/2017


UCZESTNICZYLIŚMY W OBCHODACH 780 ROCZNICY LOKACJI INOWROCŁAWIA

Uczniowie „Budowlanki” nie zapomnieli o ważnej rocznicy dla naszego miasta. Klasy I technikum w zawodzie technik renowacji elementów architektury oraz  klasy I i II w zawodzie technik budownictwa - miały przyjemność uczestniczyć w konferencji dotyczącej 780 rocznicy lokacji miasta Inowrocławia. Była to kolejna ciekawa lekcja historii dla młodego pokolenia, która zaowocowała poszerzoną wiedzą na temat naszej „małej ojczyzny”.

Uroczystość odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury i została uświetniona przez obecność  kadry naukowej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Politechniki Poznańskiej oraz architektów z Polski i z zagranicy.  Konferencję - podzielono na dwie części - historyczną i architektoniczną. Wielką atrakcją było pojawienie się grupy rekonstrukcyjnej, która pokazała jak wyglądał kiedyś dwór królewski. Zaprezentowała też ówczesny taniec pt.: „Praczki”, którego mogliśmy się nauczyć, kultywując tym samym tradycje średniowieczne. Zabawa była przednia i nabyliśmy kolejne umiejętności.

Kolejną ciekawostką było przybliżenie tradycji zasiadania przy stole, dowiedzieliśmy się także co jadano, jak wyglądały bale na dworze królewskim. Był też poczęstunek - mogliśmy spróbować wędlin, chleba ze smalcem, kiszonych ogórków przygotowanych zgodnie ze średniowiecznymi recepturami!

Byliśmy pod wrażeniem ilości atrakcji, dzięki nim zapamiętaliśmy wiele o tradycjach związanych z historią Inowrocławia, poszerzyliśmy wiedzę zdobytą na lekcjach w szkole, a przecież właśnie o to chodzi.

19.04.2017 EG, BP


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego