Budowlanka na sztuce teatralnej - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Budowlanka na sztuce teatralnej

ARCHIWUM > 2011/2012

"BUDOWLANKA" NA SZTUCE TEATRALNEJ
"MIĘDZY NIEBEM A PIEKŁEM"


  Dnia 6.02.2012 roku uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu udali się do Teatru Miejskiego na sztukę zatytułowaną "Między niebem a piekłem". Spektakl został wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.
Scenariusz sztuki powstał w oparciu o fragmenty kilku lektur dla szkół ponadgimnazjalnych, m.in. "Świętoszka" Moliera, "Dziadów" Mickiewicza, "Fausta" Goethego czy też "Makbeta" Szekspira. Akcja sztuki osadzona została w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, czasie trudnym dla Polaków, który mógł nosić znamiona tytułowego piekła. Spektakl uświadomił młodym ludziom, że noszą w sobie dobro i zło, niebo i piekło, a zatem są odpowiedzialni za rzeczywistość, jaką tworzą wokół siebie. Uczniowie zrozumieli, iż współczesna rzeczywistość bardzo różni się od realiów Polski po 1945 roku. Młodzież wzięła także udział w spotkaniu z aktorem, który po występie wygłosił komentarz - lekcję z historii Polski - do obejrzanej sztuki.
"Między niebem a piekłem" to spektakl, który wywołał żywe dyskusje wśród młodzieży. Uczniowie chętnie dzielili się wrażeniami, jakich dostarczyło im połączenie literatury i historii w formie widowiska teatralnego.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego