DEN - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

DEN

ARCHIWUM > 2012/2013

„Jedna przeżyta chwila czasami uczy nas więcej, aniżeli całe życie”.


Uroczystość, która odbyła się w inowrocławskiej „Budowlance” obfitowała w ważne momenty, które na długo pozostaną w pamięci zarówno uczniów, jak i pracowników szkoły oraz zaproszonych gości.
15 października Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Inowrocławiu świętował dwa ważne wydarzenia.
Po pierwsze obchodzony był Dzień Patrona Szkoły, generała Władysława Sikorskiego. To właśnie jego postaci poświęcona była prezentacja przybliżająca życie generała, wodza naczelnego i premiera rządu..
Dzień Patrona w Budowlance to nie tylko akademia. Od początku istnienia tej tradycji w Budowlance, uczniowie razem z opiekunami, po uroczystościach szkolnych udają się do Parchania, gdzie znajduje się Izba Pamięci Generała oraz do Parku Solankowego, aby złożyć kwiaty przy pomniku-ławeczce.
Ponadto corocznie odbywają się konkursy związane z postacią generała. Jeden z tych konkursów adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych powiatu inowrocławskiego. Organizatorami konkursu byli nauczyciele historii z Budowlanki - pani Danuta Talaczyńska  oraz pan Artur Winiarczyk. Po dwóch etapach konkursu zwycięzcą okazał się Mateusz Szydłowski z Gimnazjum Nr 4, który do konkursu przygotowywał się pod opieką Pani Marii Kańkowskiej. Nagrody w konkursie zatytułowanym „Generał Sikorski - żywot i dzieło. Polacy na frontach II wojny światowej" ufundowało Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu. Zwycięzcom nagrody wręczał Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia pan Józef Ratajczak. Wszystkim laureatom gratulujemy wiedzy, a przede wszystkim pasji.
Również uczniowie Budowlanki mieli szansę zdobyć nagrody w konkursie dotyczącym Patrona Szkoły. W konkursie plastycznym pod tytułem „Generał Sikorski naszymi oczami” organizowanym przez panią Martę Marcinów oraz panią Agnieszkę Sopońską pierwsze miejsce zdobył Damian Janas.
Drugim wydarzeniem świętowanym w Budowlance 15 października był Dzień Edukacji Narodowej. Pani dyrektor Danuta Paluszak podziękowała wszystkim nauczycielom, pracownikom Szkoły i pracodawcom za trud kształcenia, wychowania i opiekę. Złożyła życzenia dalszej owocnej pracy, uczniom – dobrych ocen i zadowolenia z tego, że mogą się uczyć w Budowlance i zdobywać kwalifikacje w zawodach poszukiwanych na rynku pracy. Wręczyła 17 pracownikom Szkoły nagrody Dyrektora Szkoły. Na jej ręce złożono życzenia dalszych sukcesów dla całej społeczności szkolnej. Były też kwiatki oraz kartki dla nauczycieli oraz pracowników szkoły przygotowane własnoręcznie przez uczniów, plakaty dedykowane wychowawcom przez ich klasy oraz nagrody i dyplomy dla nauczycieli, którzy wygrali szkolny plebiscyt „Trzy razy naj ...”. Zwieńczeniem tej części uroczystości był występ ekipy raperów, którzy przedstawili swój własny utwór dotyczący Budowlanki.
Uroczystość 15 października ważna była dla tradycji szkoły z jeszcze jednego względu. Tego dnia odbyło się również pasowanie uczniów klas pierwszych. Reprezentanci 5 klas pierwszych Technikum oraz klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej uroczyście ślubowali między innymi przyczyniać się do rozwoju budowlanych tradycji, dbać o dobry wizerunek szkoły oraz godnie ją reprezentować jak również rozwijać w sobie postawę obywatelską.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego