Dzień Drzewa - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Dzień Drzewa

ARCHIWUM > 2016/2017


BUDOWLANKA SWOJE DRZEWO MA, CZYLI O DNIU DRZEWA W NASZEJ SZKOLE

Oj działo się u nas, działo i to z powodu ważnego, bo właśnie zakończył się październik – miesiąc, w którym obchodzony był w naszej szkole Dzień Drzewa (Arbor Day). Przypada on właściwie 10 października, ale można obchodzić go każdego wybranego dnia w tym miesiącu. Uczniowie technikum architektury krajobrazu przygotowali plakaty, z których mogliśmy zaczerpnąć więcej informacji na ten temat, min., że: Dzień Drzewa obchodzony jest w wielu krajach, gdzie sadzi się w tym czasie drzewa oraz rozpowszechnia informacje dotyczące ich ogromnej roli w środowisku naturalnym. O tym jak ważne są drzewa i materiał, jaki się z niego pozyskuje wiedzą uczniowie różnych zawodów w naszej szkole. W technikum renowacji elementów architektonicznych dokonuje się konserwacji elementów drewnianych dekoracyjnych jak i tych, z których zrobione są zabezpieczenia budynków, w technikum budownictwa wykorzystuje się drewno do konstrukcji, szalunków i stolarki budowlanej, zaś architekci krajobrazu prócz tego, że pracują cały czas z żywym materiałem roślinnym, wykorzystują także małą architekturę ogrodową jak drewniane  pergole, ławki czy mostki w projektowaniu terenów zieleni.

Dzień Drzewa  (ang. Arbor Day) – międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości   ekologicznej   społeczeństw.

Inicjatorem  Dnia Amerykanin   Julius Sterling Morton ,   sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych , gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w   Nebraska City , zwrócił się z apelem do rodaków, by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Argumentował, iż „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day.

Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku.   Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa  postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że społeczność ZSP nr 5 jest posiadaczem szczególnego drzewa – dębu czerwonego (Querqus rubra), który został posadzony niedaleko szkoły na pamiątką obchodów 50 - lecia „Budowlanki” w 2014 roku. Nie zapomnieliśmy o tym szczególnie ważnym dla tradycji szkoły drzewie  Uczniowie technikum architektury krajobrazu wraz z uczniami technikum geodezji ramię w ramię udali się do parku po drugiej stronie ulicy Narutowicza, by dokonać pomiarów i oględzin tego cennego dla nas drzewa. Wpadli też na pomysł, aby powtarzać te działania przez następne lata. W tym celu został przygotowany album, w którym co roku jesienią będą zapisywane dane o tym, jak pięknie wzrasta nasz magiczny dąb.

W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od około 2002 r. w dniu 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.  


04.11.2016 r. SL, BP

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego