Dzień Praw Dziecka - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Dzień Praw Dziecka

ARCHIWUM > 2015/2016


DZIECKA PRAWA
WAŻNA SPRAWA !!Dnia 20 listopada 2015r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr5 im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu świętowano Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który został ustanowiony 20 listopada 2014r. z okazji 25-lecia uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka - najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka, którego Polska była inicjatorem  i współtwórcą. Dokument do dzisiaj nazywany jest  Światową Konstytucją Praw Dziecka.

Z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Dziecka w „Budowlance” było bardzo wesoło, ponieważ młodzież przyszła do szkoły w  kolorowych i wyszukanych przebraniach. Również nauczyciele pokazali, że potrafią się bawić i wielu z nich przygotowało dla siebie interesujące stroje, aby wspólnie z uczniami uczcić ten dzień.

Ponadto dla uczniów klas I i II technikum i zasadniczej szkoły zawodowej przygotowane zostało spotkanie z Panią Lilianną Dyks
przewodniczącą Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Inowrocławiu, która w interesujący sposób opowiadała o wartości Konwencji o prawach dziecka oraz o tym, jak ważne są prawa dzieci  i jak z nich korzystać. Również swoją obecnością  podczas  apelu zaszczyciły  uczniów Pani Magdalena Gawlak psycholog oraz Pani Joanna Jóźwiak pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Inowrocławiu, które od tego roku szkolnego opiekują się młodzieżą naszej szkoły.

W trakcie spotkania uczniowie „Budowlanki” zaprezentowali  scenki przedstawiające prawa dzieci, odzwierciedlające codzienne problemy wielu młodych ludzi i ich rodzin oraz możliwe formy ich rozwiązania. Scenki wzbudziły duże zainteresowanie zebranych.

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Dziecka były także okazją do wręczenia nagród uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „ Prawa dziecka-Prawa Człowieka”.

Zwycięzcą konkursu została Aleksandra Thielmann, kl. IIIa
,
II miejsce zajęła Marta Miązek, kl. IVb
,
III miejsce
Patrycja Przybylska, kl.IIc.

Janusz Korczak, wielki propagator praw dzieci, powiedział kiedyś, że „nie ma dzieci są ludzie”, bo przecież każdy dorosły był kiedyś dzieckiem. Dlatego podobnie jak osoby dorosłe, dzieci są  właścicielami pewnych praw i wolności, a dorośli powinni te prawa chronić, aby zapewnić młodym ludziom prawidłowy rozwój i później dobry start dorosłe życie.Przygotowała: Marzena Majewska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego