Dzień Tolerancji - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Dzień Tolerancji

ARCHIWUM > 2018/2019


KINO TOLERANCJI W „BUDOWLANCE”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji młodzież „Budowlanki” po raz drugi miała okazję obejrzeć film w Kinie Tolerancji. Tym razem prezentowany był obraz „Filadelfia”  w reżyserii Jonathana Demme, który porusza problem braku tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV oraz chorujących na AIDS.

Uczniowie zostali uwrażliwieni na zachowania ryzykowne, które sprzyjają zakażeniom HIV, m.in. wykonywania tatuaży w warunkach domowych, korzystania z usług kosmetycznych  w nieprofesjonalnych gabinetach, udzielania pierwszej pomocy bez użycia rękawiczek ochronnych, czy podejmowania przygodnych kontaktów seksualnych.

Osoby zakażone wirusem HIV, czy chorujące na AIDS - bardzo często zmagają się z brakiem tolerancji, ale na jej brak narażone są również osoby, które prezentują odmienne poglądy, inny styl życia, są innego wyznania, narodowości, różnią się od większości wyglądem. Wszystkie te osoby mają prawo do bezpiecznego, spokojnego życia, do indywidualnego rozwoju, do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, co gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej oraz Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.

Dzięki obejrzeniu filmu młodzież nie tylko miała okazję do refleksji na temat własnej postawy tolerancji wobec innych, ale również do zastanowienia się nad zachowaniami ryzykownymi, które sprzyjają zakażeniu HIV, zwłaszcza, że 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.


20.11.2018 MM, BP, SD

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego