ENERGIA MŁODYCH z "Budowlanki" - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

ENERGIA MŁODYCH z "Budowlanki"

ARCHIWUM > 2016/2017


ENERGIA MŁODYCH Z ,,BUDOWLANKI”


Uczniowie uczący się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - wzięli udział w kolejnym konkursie, tym razem pt.: „E-mobilność w mojej gminie. Wizja roku 2030”. Ogólnopolski konkurs organizowany przez Energa SA, skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu elektrycznym i energetycznym, nad konkursem patronat objął Minister Energii oraz Minister Edukacji Narodowej.

Polegał on na napisaniu pracy, która dotyczyła między innymi takich pytań jak: C
zy do 2030 roku pojazdy elektryczne zrewolucjonizują życie w polskich gminach? Jeśli tak, to w jaki sposób? Jak wpłynie to na zmianę zachowań, na środowisko i system elektroenergetyczny? Temat bardzo nam się spodobał, tym bardziej, że w naszej gminie od dawna dba się o jakość powietrza, mamy piękny Park Solankowy oraz stawiamy na elektryczną i hybrydową komunikację miejską. Wymagania jakie powinien spełniać referat były duże, powinien wskazywać, jak w najbardziej efektywny sposób wykorzystać w naszej gminie pojazdy elektryczne w perspektywie 2030 roku oraz zawierać ocenę wpływu rozwoju e-mobilności na środowisko naturalne, system elektroenergetyczny, zmianę świadomości oraz oczekiwań użytkowników pojazdów.

Do napisania pracy przygotowywaliśmy się przez cztery tygodnie! Najpierw zorientowaliśmy się, co u nas w gminie już funkcjonuje, co należy poprawić, co zmienić, a co całkowicie zrewolucjonizować. Zrobiliśmy plan, powstały różne ciekawe wizje, które postanowiliśmy opisać (dodam, że nie wszystkie nasze pomysły uwzględniliśmy w pracy konkursowej, która nie mogła być zbyt obszerna). Na początku naszej drogi postanowiliśmy odwiedzić kilka instytucji, aby dowiedzieć się, jak sfinansować plany i czy są one możliwe do zrealizowania.  Wybraliśmy się na rozmowę do ratusza do Wydziału Inwestycji, Rozwoju Gospodarczego i Funduszy Europejskich, do Urzędu Gminy Inowrocław, do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, odbyliśmy rozmowę telefoniczną z Wydziałem  Gospodarki Komunalnej, Środowiska i Rolnictwa, przeprowadziliśmy ankietę wśród mieszkańców, a nawet odwiedziliśmy dealera samochodów elektrycznych, by uzyskać jak najwięcej informacji do naszej pracy.

Opisaliśmy wszystkie cenne informacje, wiedzę zdobytą na zajęciach i naszą wizję na przyszłość. Powstał referat, który zawierał 25 stron, 10 rozdziałów i wiele zdobytych zdjęć i materiałów. Mamy nadzieję, że nasza praca zostanie wysoko oceniona. Z niecierpliwością oczekujemy wyników. Do konkursu przystąpiło, poza nami jeszcze 28 zespołów. Nasza drużyna młodych z  ,,Budowlanki” to: Wiktor Szczególski, Marcin Nalewajski oraz Bartosz Nierychlewski, opiekunem jest p. Justyna Dybicz.

Dziękujemy wszystkim, którzy chętnie nam pomagali w zdobywaniu materiałów i informacji oraz przyczynili się do powstania naszej pracy.

25.03.2017 JD, BP


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego