Geodeci w Toruniu - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Geodeci w Toruniu

ARCHIWUM > 2019/2020

MŁODZI GEODECI W OBSERWATORIUM

Stało się już tradycją, że w połowie listopada w ramach obchodów Światowego Dnia GISu uczniowie Budowlanki uczestniczą w wycieczce tematycznej z zakresu geodezji. W tym roku była to wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach - będącego częścią Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.  

Odwiedzający mieli unikalną szansę zwiedzić największy tego typu ośrodek w Polsce, który może pochwalić się niesamowitą historią i wieloma instrumentami, czasami unikalnymi nie tylko na skalę krajową, ale także światową - przede wszystkim majestatyczny, największy w Polsce radioteleskop RT-4 Kopernik o średnicy czaszy 32 m oraz mniejszy radioteleskop RT-3 o średnicy czaszy 15 m.

Po lekcji astronomii uczniowie odwiedzili również Muzeum Żywego Piernika w Toruniu.  Dzięki opowieściom Mistrza Piernikarskiego oraz Wiedźmy Korzennej młodzi geodeci przenieśli się w magiczny sposób do średniowiecza. Poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika, by później móc własnoręcznie przygotować ciasto piernikowe, ułożyć je w formie i w końcu wypiec toruński specjał.

Mimo niesprzyjającej pogody całość wyprawy przebiegła w miłej, koleżeńskiej atmosferze. Warto było poznać tajniki obserwatorium i nauczyć się piec pierniki!

13.11.2019 BK, BP, SD
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego