II Seminarium OZE - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

II Seminarium OZE

ARCHIWUM > 2014/2015


II POWIATOWE SEMINARIUM OZE W „BUDOWLANCE”


W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. generała Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu odbyło się II Powiatowe Seminarium OZE - Odnawialne Źródła Energii. Tematem tegorocznego seminarium, w którym uczestniczyli gimnazjaliści z Janikowa, Złotnik Kujawskich oraz z  Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu wraz z opiekunami brzmiał: „Zadania Szkoły w propagowaniu idei odnawialnych źródeł energii”. Uczestników spotkania powitała dyrektor szkoły Danuta Paluszak, która następnie przedstawiła formy propagowania idei odnawialnych źródeł energii w ZSP nr 5 w trakcie kształcenia młodzieży, zwłaszcza w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i proponowaniu nowego zawodu technik chłodnictwa i klimatyzacji. Wprowadzenia do tematu dokonał Janusz Niewiadomski, właściciel firmy Eurotherm, zwracając uwagę na potrzebę rozwoju tej dziedziny życia i branży gospodarki. Wykorzystanie powietrznych pomp ciepła oraz energii powietrza związanej z rekuperacją, zjawisko ogrzewania i chłodzenia były tematami wystąpienia przedstawiciela firmy Viessmann Adama Bernadowicza oraz uczniów „Budowalnki”: Weroniki Fajge i Kamila Gimińskiego.
Część teoretyczną wzbogaciła prezentacja urządzeń: powietrznej pompy ciepła oraz urządzeń do odzysku ciepła. Była to okazja do wymiany poglądów i uzupełnienie wiedzy o tych urządzeniach.

Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Inowrocławski, Tadeusz Majewski. Na zaproszenie szkoły odpowiedzieli:  Ireneusz Beśka Wiceprzewodniczący Rady Powiatu,   Marek Karólewski zastępca wójta Gminy Inowrocław, p. prof. nadzw. UTP dr hab. inż. Mariusz Chalamoński, którzy swoją obecnością i wystąpieniami podkreślili wagę oraz znaczenie inicjatywy promowania OZE przez szkołę.
          
Podczas Seminarium OZE nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu pt.: „Współczesne wykorzystanie biopaliw
’’. Uczniowie w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej przygotowali oryginalne prace - opisy wykorzystania odnawialnych źródeł energii w przyrodzie, zaprezentowali przykładowe schematy, przedstawili wnioski wskazujące na celowość, ekonomię oraz ochronę środowiska przy zastosowaniu konkretnego biopaliwa.

Wyniki konkursu:

I miejsce Weronika Fajge i Marcin Włodarczyk, klasa III „e”;
II miejsce Kamil Gimiński i Szymon Kaczmarek, klasa III „e”;
III miejsce Weronika Grabowska, klasa IV „b”.
Fundatorem nagród w konkursie był Powiat Inowrocławski.

Seminarium zorganizowane zostało przez szkołę przy współpracy z Eurotherm Niewiadomscy i PW Gesal z Inowrocławia, a zakończyły go indywidualne rozmowy uczniów z  zaproszonymi gośćmi  i przedstawicielami firm.

Tego samego dnia, czyli 28 kwietnia br. także pod Honorowym Patronatem Starosty Inowrocławskiego, odbyła się II edycja konkursu wiedzy z zakresu energetyki odnawialnej „Czysta energia” dla uczniów szkół gimnazjalnych. W tym roku tematem wiodącym konkursu były instalacje słoneczne, a jego celem było promowanie wśród młodzieży zagadnień związanych z energetyką, ochroną środowiska, wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii. Nagrody dla zwycięzców ufundował Powiat Inowrocławski, które wręczone zostały na II Seminarium OZE.

Wyniki konkursu:

I miejsce -  Hubert Łączkowski, Gimnazjum nr 3 Inowrocławiu,   
II miejsce Mateusz Westfal Gimnazjum nr 3 Inowrocławiu,
III miejsce Rafał Burzyński Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich,
Wyróżnienie Michał Szczęsny, Gimnazjum nr 3 Inowrocławiu,
Wyróżnienie - Agata Wiktorowicz, Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich,
Wyróżnienie Oliwia Kaniewska, Gimnazjum nr 3 Inowrocławiu.


„Budowlanka” od czterech lat kształci młodzież w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Nauka w tym zawodzie cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów. Tegoroczne II Seminarium było dla uczniów gimnazjów ciekawym dopełnieniem wiedzy z zakresu zagadnień związanych z OZE. Organizatorem konkursu i seminarium były nauczycielki Szkoły: Beata Wiśniewska i Justyna Dybicz.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego