IV Powiatowe Seminarium OZE - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

IV Powiatowe Seminarium OZE

ARCHIWUM > 2016/2017


IV POWIATOWE SEMINARIUM OZE
W „BUDOWLANCE”
Energia geotermalna


W „Budowlance” już po raz czwarty odbyło się Powiatowe Seminarium OZE - Odnawialne Źródła Energii. Tematem tegorocznego seminarium, w którym uczestniczyło grono zaproszonych gości, gimnazjaliści oraz uczniowie naszej szkoły była: „Energia geotermalna propagowanie idei Odnawialnych Źródeł Energii”.  Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Inowrocławski - Tadeusz Majewski. Na zaproszenie organizatora odpowiedzieli:  Mirosława Kucol Wicestarosta Inowrocławski, Robert Gołdecki Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia w Inowrocławiu,   dr inż. Jacek Cieściński przedstawiciel UTP w Bydgoszczy z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Natalia Cieślak przedstawiciel firmy Eurotherm w Inowrocławiu, Eugeniusz Skoczyński właściciel firmy Gesal oraz Krzysztof Kiewel przewodniczący zarządu oddziału Toruń Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Uczestników spotkania powitała dyrektor szkoły p. Danuta Paluszak, która przedstawiła program seminarium. Wprowadzenia do tematu dokonał Janusz Niewiadomski, właściciel firmy Eurotherm, który zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju tej dziedziny życia i branży gospodarki, by  wykorzystywać energię odnawialną w życiu codziennym, wskazał również potrzebę ustaw i odpowiednich zapisów dotyczących zasad dofinansowania. Nie zabrakło również wystąpień uczniów „Budowlanki” z klas technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik inżynierii sanitarnej. Byli to: Wiktor Szczególski i Jakub Nowak.  Omówili oni zalety zawodów oraz kształcenia się w naszej szkole Praktyczne zastosowanie oraz przykładowe rozwiązania z wykorzystaniem pomp ciepła prezentował Karol Szejn - przedstawiciel firmy Viessmann, a dr inż. Ryszard Okoński z UTP w Bydgoszczy zajął się teoretycznymi i prawnymi działaniami w tym obszarze. Część teoretyczną wzbogaciła prezentacja urządzeń - pokaz modeli pomp ciepła wraz z osprzętem, ekspozycja na zewnątrz - instalacja solarna do podgrzewu ciepłej wody użytkowej oraz pracy modeli z wyposażenia pracowni szkolnej. Była to także okazja do wymiany poglądów, uzupełnienia wiedzy o urządzeniach i instalacjach oraz możliwość porozmawiania z fachowcami z branży energetyki odnawialnej.

Tego samego dnia, czyli 28 marca br. także pod Honorowym Patronatem Starosty Inowrocławskiego, odbyła się IV edycja konkursu wiedzy z zakresu energetyki odnawialnej - „Czysta energia” dla uczniów szkół gimnazjalnych. W tym roku tematem wiodącym konkursu była Energia Geotermalna w Polsce, a jego celem było promowanie wśród młodzieży zagadnień związanych z oszczędzaniem energii, ochroną środowiska, wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii - w tym wnętrza ziemi. Nagrody dla zwycięzców ufundował Powiat Inowrocławski, które wręczył podczas seminarium Starosta Inowrocławski pan Tadeusz Majewski.

Podczas Seminarium OZE nastąpiło również ogłoszenie wyników szkolnego konkursu drużynowego, zorganizowanego z okazji Dnia Energetyka. Uczniowie w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej rywalizowali ze sobą w montażu instalacji wodociągowej na czas. Najlepsi okazali się uczniowie technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej z klasy III i II. Wszyscy otrzymali atrakcyjne nagrody karty podarunkowe do zrealizowania w Empiku i wejściówki na basen. Fundatorem nagród w konkursie był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu oraz Rada Rodziców.

Seminarium zorganizowane zostało przez Szkołę przy współpracy z firmą Eurotherm Niewiadomscy. Budowlanka od sześciu lat kształci młodzież w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Nauka w  nim cieszy się dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów. Tegoroczne IV Seminarium było dla nich ciekawym dopełnieniem wiedzy z zakresu zagadnień związanych z OZE. Nad organizacją konkursów i prawidłowym przebiegiem seminarium czuwały nauczycielki przedmiotów zawodowych: Justyna Dybicz i Beata Wiśniewska.

Potrzebę spotkań i pomocy z zakresu OZE zadeklarował w imieniu władz Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UTP w Bydgoszczy dr inż. Jacek Cieściński, a także przedstawiciel firmy Viessmann. Zaowocowało to zaproszeniem uczniów i nauczycieli do wyjazdu dydaktycznego polegającego na odwiedzeniu jednej z siedzib firmy oraz cyklu prezentacji u nas w szkole. Nagrody dla zwycięzców ufundował Powiat Inowrocławski, a wręczył je podczas seminarium Starosta Inowrocławski pan Tadeusz Majewski.

Podczas Seminarium OZE nastąpiło również ogłoszenie wyników szkolnego konkursu drużynowego zorganizowanego z okazji Dnia Energetyka. Uczniowie w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej rywalizowali ze sobą w montażu instalacji wodociągowej na czas. Najlepsi okazali się uczniowie technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej z klasy III i II. Wszyscy otrzymali atrakcyjne nagrody karty podarunkowe do zrealizowania w Empiku i wejściówki na basen. Fundatorem nagród w konkursie był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu oraz Rada Rodziców.

28.03.2017 JD, BP

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego