Koferencja OZE - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Koferencja OZE

ARCHIWUM > 2015/2016


„CZYSTA ENERGIA W TWOIM DOMU”



7 grudnia 2015 roku młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 wraz z nauczycielami uczestniczyła w seminarium zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu pn. „Czysta energia w twoim domu”.

Konferencję otworzył wicestarosta p. Włodzimierz Figas, przywitał przybyłych gości w tym naszą  (najliczniejszą) grupę młodzieży.  Wysłuchaliśmy wystąpienia  przedstawiciela firmy piTERN Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu na temat instalacji fotowoltaicznej. Dowiedzieliśmy się o sposobach planowaniu inwestycji, montażu, finansowaniu i obsłudze urządzeń. Szczegółowo omówiono kwestie dotacji na instalacje z krajowego programu Prosument oraz zasady korzystania z systemu aukcyjnego - najnowszego rozwiązania zawartego w ustawie z dnia 16 stycznia 2015r. o odnawialnych źródłach energii.  Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób rozliczać się z wyprodukowanej energii elektrycznej z przedsiębiorstwem energetycznym.

Zainstalowanie tego typu instalacji jest coraz powszechniejsze i daje szanse na rozwój również  niezurbanizowanych obszarów naszego kraju. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała wykładu, po którym był czas na dyskusję.  Następnie Weronika Fajge i Przemysław Nowak uczniowie ZSP nr 5 wystąpili z prezentacją nt. Rola szkoły w propagowaniu idei OZE, w której to przedstawili ofertę kształcenia  w popularnym zawodzie technik urządzeń systemów energetyki odnawialnej. Pochwalili się osiągnięciami oraz stosowanymi przez nauczycieli metodami w celu jak najlepszego przygotowania młodzieży. Prezentacja była wzbogacona licznymi fotografiami z zajęć praktycznych i akcji promocyjnych OZE.  

W szkole obecnie kształci się 89 uczniów w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W zeszłym roku dyplom technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uzyskali pierwsi jej absolwenci, którzy zasilili rynek pracy. Są to solidni pracownicy poszukiwani przez firmy, dobrze wykształceni, dobrze przygotowani i świadomi swojego rozwoju.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego