Kurs pierwszej pomocy - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Kurs pierwszej pomocy

ARCHIWUM > 2018/2019


PIERWSZA POMOC W „BUDOWLANCE”

Zakończył się cykl spotkań z ratownikiem medycznym panem Łukaszem Sondejem - zorganizowany  przez Hufiec Pracy w Inowrocławiu.

Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego pracownika służb medycznych było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania  się w czasie wypadku oraz w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Ważnym elementem zajęć było zapoznanie młodych ludzi ze szkodliwymi skutkami zażywania dopalaczy, uświadomienie im konsekwencji takiego postępowania.

Spotkania rozpoczęły się od wyjaśnienia młodzieży podstawowych zasad zachowania się podczas wypadku. Ratownik medyczny opowiadał, jak wygląda jego dzień pracy oraz udzielił informacji o tym, czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe, przypomniał numery alarmowe. Podczas spotkania młodzież miała możliwość nauczenia się sprawdzania przytomności osób poszkodowanych, a także prawidłowego ułożenia ciała. Uczestnicy poznali technikę wykonywania masażu serca u osoby dorosłej oraz dziecka. Prowadzący poinformował również, że każdy ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Ratownik medyczny wyjaśnił, w jakich wypadkach nie należy ruszać poszkodowanego. Na koniec zajęć wychowankowie zadawali prowadzącemu pytania dotyczące pierwszej pomocy, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.

Druga część spotkań rozpoczęła się od prezentacji na temat dopalaczy. Prowadzący zajęcia przedstawił skutki zażywania dopalaczy. Opisał sytuacje z jakimi się spotkał w swojej pracy, związane z ofiarami używek. Realistyczne sytuacje miały za zadanie uświadomienie konsekwencji związanych z lekkomyślnym zachowaniem.

Zajęcia miały na celu zaszczepienie idei konieczności pomocy osobom poszkodowanym. Dzięki takiej lekcji uczestnicy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego pomocy i będą wiedzieli jak jej udzielić. Sami też unikną  sytuacji, w której będą wymagali wsparcia.


27.11.2018 BW, BP, SD

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego