Lekcja etnografii - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Lekcja etnografii

ARCHIWUM > 2016/2017


ŚLADAMI NASZYCH PRZODKÓW, CZYLI O LEKCJI ETNOGRAFII I NIE TYLKO...

Architektura krajobrazu to niezwykle ciekawy kierunek kształcenia w „Budowlance”, pozwala być blisko natury i dostrzegać w najbliższym otoczeniu rzeczy, które na co dzień umykają naszej uwadze. Klasy I i II technikum architektury krajobrazu odbyły zajęcia w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej Prufferowej w Toruniu. Na niewielkim obszarze (1,7 ha), utrzymanym w charakterze parku prezentowane są różnorodne obiekty architektury wiejskiej: chałupy, zabudowania gospodarcze, remiza strażacka, kuźnia, wiatrak i młyn wodny oraz barka rybacka. Ogółem znajduje się tu 19 dużych obiektów architektury ludowej, które translokowane zostały z Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Kujaw, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku, w większości to oryginalne budynki rozebrane, przeniesione, zakonserwowane i ponownie zmontowane na terenie parku. Naszych uczniów oczywiście najbardziej interesowały ogródki wiejskie  - ich roślinność, rodzaj ścieżek, ogrodzenia itp. Ale największym powodzeniem cieszył się drewniany wiatrak, którego już raczej nie widuje się w naszym najbliższym otoczeniu.

Sam Toruń (zwłaszcza Stare Miasto) posłużył uczniom jako przykład krajobrazu kulturowego, miejskiego, to właśnie tam obserwowali, w jaki sposób zieleń wpływa na charakter danego miejsca: Rynku Miejskiego, bulwaru, parku, skwerów.

Było to kolejne ciekawe doświadczenie dla młodych ludzi, którzy na przeszłość oraz tradycję mogli spojrzeć inaczej, bo z bliska, w sposób „namacalny”. Dzień był pełen wrażeń, ale dostarczył dużą dawkę nowej wiedzy, pobudził do refleksji - jak ważna jest spuścizna przodków i ciekawy świat wokół nas.


16.05.2017 SL, BP

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego