Poznański Festiwal Nauki i Sztuki - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

ARCHIWUM > 2011/2012

Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki

Uczniowie popularnej inowrocławskiej "Budowlanki" po raz kolejny uczestniczyli w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki, popularyzującym naukę, która kreuje bardziej racjonalny pogląd na świat. Tym razem młodzież odwiedziła  Instytut Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Morasku w Poznaniu. Miała okazję wysłuchać wykładu na temat "Ciekawego zachowania się ciał w ruchu obrotowym" oraz a podczas prezentacji "Akustyka koncertu rockowego" -  zapoznać się ze skutecznymi metodami nagłośnienia dużych imprez plenerowych na przykładzie festiwalu  Przystanek Woodstock. Przy tej okazji uczniowie mogli również wziąć udział w pokazach i demonstracjach, w czasie których mogli usłyszeć krew przepływającą przez żyły, zaobserwować impulsy elektryczne pochodzące z serca, rozwikłać zagadkę Kaczora Donalda, czyli dowiedzieć się o magicznych właściwościach helu, który wdychany zmienia głos nie do poznania, zagrać w butelkowej orkiestrze, czy dowiedzieć się  co mają wspólnego połączenia internetowe, lotnicze, relacje społeczne czy sąsiedztwo wyrazów w zdaniu z oddziaływaniami międzyproteinowymi  w komórkach.
  Dzięki wizycie w nowoczesnym ośrodku akademickim udało się pokazać, że fizyka jest bardzo ciekawym przedmiotem, a przede wszystkim udowodnić uczniom, że fizyka jest wokół nas.
  Młodych "Budowlańców" nie mogło również zabraknąć w Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar50 50., którego historia sięga 1849 roku. Zniszczony podczas II wojny światowej powracał do życia od 2003 r. Pobyt w Starym Browarze umożliwia doświadczanie sztuki w codziennych sytuacjach. Centrum cieszy swoich gości architekturą oraz przestrzenią, w której można dotknąć, posłuchać oglądać i uczestniczyć w tworzeniu sztuki. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, młodzi ludzie zetknęli się ze sztuką Igora Mitoraja, Piotra Kurka, Leona Tarasiewicza i innych polskich i zagranicznych artystów oraz poznali przyczyny zmian zachodzących w architekturze tego jakże ciekawego miejsca.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego