Rocznica urodzin M. Kopernika - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Rocznica urodzin M. Kopernika

ARCHIWUM > 2012/2013

UCZNIOWIE „BUDOWLANKI” AKTYWNIE OBCHODZILI
ROCZNICĘ URODZIN MIKOŁAJA KOPERNIKA

19 lutego Mikołaj Kopernik obchodził 540 rocznicę urodzin. W tym też dniu uczniowie kl. I e odwiedzili Instytut Fizyki UMK w Toruniu, który z okazji święta swojego patrona zorganizował  pokazy z fizyki dla uczniów szkół średnich. Młodzież z zaciekawieniem przyglądała się eksperymentom udowadniającym cząsteczkową budowę materii, skład atomu, zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne czy świecenie gazów. Nie sposób wymienić wszystkich doświadczenia trwały prawie 60 minut. Dzięki nim uczniowie mogli lepiej zrozumieć zagadnienia realizowane na lekcjach związane z fizyką atomową i jądrową.

Następnie uczniowie uczestniczyli w seansie pt. „Makrokosmos” w Palnetarium Toruń. W trakcie trwającego 37 minut  filmu przebyli podróż w czasie, od naszej planety Ziemi po kres Wszechświata, dowiadując się w jaki sposób powstał nasz Układ Słoneczny, jak rodzą się i umierają gwiazdy, jak doszło do powstania Wszechświata i jak długo będzie on jeszcze istniał.

Wystawa Geodium to kolejny cel wyprawy. Poświęcona jest ona planecie Ziemi. Globus o średnicy 215 cm zajmuje  główne miejsce w sali. Wystawa jest przedsięwzięciem interaktywnym, więc każdy uczestnik mógł samodzielnie eksperymentować. A możliwości było wiele. Uczniowie mogli sprawdzić działanie odnawialnych źródeł energii, składać barwy podstawowe światła, tworzyć wydmy, wywołać cyklon, tęczę czy trzęsienie Ziemi i wiele innych.

Na zakończenie wycieczki młodzież wraz z opiekunkami udała się pod  pomnik upamiętniający człowieka znanego na całym świecie. Łaciński napis na cokole głosi: "Mikołaj Kopernik, Toruńczyk
ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo". Dzięki niemu zrozumiano, że Ziemia jest jedną z wielu ciał niebieskich, a Kosmos jest niewyobrażalnie wielki.
  


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego