Seminarium Przysiek - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Seminarium Przysiek

ARCHIWUM > 2014/2015

UCZNIOWIE „BUDOWLANKI” NA
X FORUM ENERGETYKI ODNAWIALNEJ


W dniu 18.11.2014 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. generała Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu wzięli udział w X Forum Energetyki Odnawialnej. Konferencja zorganizowana została przez Kujawsko - Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie z Oddziałem w Przysieku.
Jubileuszowe spotkanie zgromadziło liczne grono osób zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii nie tylko z naszego województwa. Uczestnikami byli przedstawiciele firm działających w regionie, szkoły zawodowe zainteresowane branżą OŹE oraz liczna grupa uczniów naszej „Budowlanki”.

Na forum omówiono zagadnienia budownictwa energooszczędnego - świadomości energooszczędności w odniesieniu do budownictwa mieszkalnego oraz  czynniki wpływające na energooszczędność budynku, które przedstawił pracownik pracowni projektowej Archirum. Przedstawicielka Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy prezentowała budynek pasywny wybudowany w ramach projektu CEC5
program dla Europy Środkowej. Budynek ten znajduje się przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy. Podczas konferencji dowiedzieliśmy się, że wchodzi w życie długo oczekiwany program „Prosument”  realizowany przez NFOŚiGW. Przedstawiono nam innowacje w projektowaniu instalacji fotowoltaicznych  firmy IBC Solar z Kielc. Jednym z ciekawszych wystąpień był wykład prezesa firmy Europrojekty Consulting Piotra Ostrowskiego, który poinformował słuchaczy o możliwościach dofinansowania inwestycji związanych z energetyką odnawialną w latach 2014-2020 ze środków krajowych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także o projekcie ustawy o OŹE z 28 marca 2014 roku, która wzbudziła wśród słuchaczy spore zainteresowanie.
Forum towarzyszyły targi energetyki odnawialnej i konsultacje.

Udział w konferencji był niezwykle cennym doświadczeniem dla uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Młodzież zdobyła liczne informacje na tematy związane z zastosowaniem nowych technologii, zakresem finansowania oraz wzbogaciła wiedzę z przepisów znowelizowanego prawa energetycznego. Podczas konferencji uczniowie mogli wymienić się spostrzeżeniami z fachowcami z branży energetycznej, którzy chętnie przekazywali informacje i dzielili się swoim doświadczeniem zawodowym. Z wyjazdu uczniowie wrócili zmotywowani do dalszej edukacji w zakresie OŹE, z nadzieją na rozwój i szansą na zatrudnienie, co będzie skutkowało satysfakcją z wykonywanego zawodu.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego