Technicy budownictwa w Malborku - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Technicy budownictwa w Malborku

ARCHIWUM > 2017/2018


UCZNIOWIE „BUDOWLANKI” ZDOBYWAJĄ ZAMEK W MALBORKU


W ramach innowacji pedagogicznej wdrażanej w zawodzie technik budownictwa z inżynierią wojskową uczniowie odwiedzili zamek krzyżacki w Malborku. Zamek ten jest arcydziełem architektury obronnej późnego średniowiecza. Jednocześnie największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie zbudowanym z 50 mln cegieł, o łącznej kubaturze budynków przekraczającej ćwierć miliona metrów sześciennych. Fortyfikacja ta uważana jest za największą budowlę ceglaną wzniesioną rękami człowieka.

Zamek Malbork zapisał się na kartach historii polski jako twierdza obronna, która nigdy nie została zdobyta. Jest to jeden z 15 obiektów w Polsce wpisanych na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Uczniowie „Budowlanki” w tym właśnie miejscu, pod opieką nauczycieli,  mieli okazję podziwiać wspaniałe elementy architektury gotyckiej, poczynając od systemu wiązań w murze, a kończąc na rozbudowanych sklepieniach gwiaździstych. Bogactwo zdobień  architektonicznych i zbiorów muzealnych zamku wzbudziło duży  podziw i zainteresowanie wśród młodzieży.

Największe wrażenie wywarła na uczniach możliwość poznania  tak dużej twierdzy obronnej otoczonej  10 km murem obronnym,  łącznie zajmuje ona powierzchnię ok. 21 ha.  Twierdza ta jako  zespół zamkowy otoczony murem obronnym i wałem fortecznym o narysie bastionowym,  tworzy jednolity system obronnym.

Wyjazd ten to żywa lekcja historii obronności dla uczniów, która z pewnością na długo zagości w ich pamięci i wzbogaci ich wiedzę związaną z budownictwem, ale też inżynierią wojskową, której się uczą.

08.11.2017 KM, BP


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego