W gazowni - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

W gazowni

ARCHIWUM > 2014/2015

W GAZOWNI MIEJSKIEJ

Efektywne wykorzystanie przyjaznej dla środowiska energii poznali dzisiaj uczniowie "Budowlanki" z II i IV klasy, uczący się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Wizyta w warsztacie Rejonu Dystrybucji Gazu w Inowrocławiu okazała się ciekawym doświadczeniem. Poznaliśmy zasady i rodzaje sieci gazowych, budowę i stosowane dzisiaj technologie. Wykonywaliśmy połączenia przewodów polietylenowych: zgrzewanie doczołowe i elektrooporowe. Przygotowywaliśmy krawędzie do zgrzewania, poznaliśmy narzędzia do cięcia i wykonywania połączeń. Przedstawiciel Rejonu zademonstrował nam sposób wykonywania przyłącza na czynnej sieci gazowej - metodą nawiercania. Poznaliśmy szereg możliwych awarii i sposoby usuwania uszkodzeń gazociągów. Kierownik Rejonu opowiedział nam, że najczęstszą przyczyną awarii na sieciach gazowych są uszkodzenia mechaniczne – prace koparek oraz korozja stalowych gazociągów. Przedstawił nam sposoby usuwania usterek przy użyciu zaworów do balonowania, zacisków i muf naprawczych oraz aparatów umożliwiających naprawę bez odcinania dopływu gazu np. Ravetti.

Na koniec omówiliśmy elementy stacji redukcyjno-pomiarowej zlokalizowanej na terenie zakładu, której głównym zadaniem jest redukcja ciśnienia gazu, filtracja i przesył. Przedstawiono nam sposób i możliwości pracy w zakładzie, ciągle podkreślając, że praca należy do szczególnie odpowiedzialnych. Wyjście dydaktyczne miało na celu uświadomienie uczniom jak ważną i niebezpieczną pracą może być usuwanie szkód i awarii na czynnych gazociągach. Umiejętności i opanowanie są niezwykle ważne w tym zawodzie. Poznawanie nowych technologii, narzędzi oraz producentów jest priorytetem uczących nauczycieli i cieszymy się, że takie zakłady chętnie z nami współpracują.

Zajęcia edukacyjne zorganizowała p. Justyna Dybicz.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego