Wspomnienie o "Zawiszy" - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

Wspomnienie o "Zawiszy"

ARCHIWUM > 2017/2018


WSPOMNIENIE O PANU WACŁAWIE SZEWIELIŃSKIM


Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci majora Wacława Szewieliskiego. Zmarły darzył ogromną sympatią przede wszystkim młodych ludzi. Nigdy nie zapominał o uczniach inowrocławskiej „Budowlanki”. Gościł na oficjalnych uroczystościach patriotycznych i konkursach historycznych, które były organizowane w „Budowlance”. Młodzież tej szkoły spotkała się z panem Wacławem Szewielińskim w dniu 5 czerwca 2007 r. na konkursie dla gimnazjalistów pt.: ”Generał Władysław Sikorski – żywot i dzieło. Polacy na frontach II wojny światowej”. Przy każdej okazji serdecznie wypowiadał się na temat współczesnego pokolenia młodych ludzi oraz ciekawie, z zaangażowaniem opowiadał o swoich latach młodości, jakże odmiennych od dzisiejszego świata.  Młode pokolenie chłonęło te informacje rozumiejąc ich wagę i ulotność,   czując, że stają się jego powiernikami.

Na pierwszym miejscu stawiał Ojczyznę, a co za tym idzie jej symbol – jakim był dla niego sztandar AK. W dniu 1 października 2010 r. w ramach obchodów Święta Szkoły, w obecności licznie przybyłych gości i całej społeczności szkolnej, jako prezes koła przekazał uroczyście uczniom „Budowlanki” opiekę nad sztandarem Koła Terenowego Światowego Związku   Żołnierzy AK w Inowrocławiu. Wówczas w swojej przemowie podkreślił, że sprawowanie opieki nad sztandarem Armii Krajowej to szczególny zaszczyt i wyróżnienie dla szkoły, a przekazanie tej funkcji właśnie młodzieży ZSP nr 5 w Inowrocławiu to przejaw ogromnego zaufania, jakim ją darzy. Wspólnie z panem Szewielińskim uczestniczyliśmy także w obchodach 130. rocznicy urodzin patrona szkoły – generała Władysława Sikorskiego, które odbyły się w Parchaniu.

W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy ZSP nr 5 ze sztandarem Koła Terenowego Światowego Związku   Żołnierzy AK. Pan   Szewieliński gromadził pamiątki i troszczył się o nie. Chciał, żeby znalazły one należyte miejsce po jego śmierci. Dlatego dnia 16 marca 2013 r., przekazał naszej szkole portret Marszałka Józefa Piłsudskiego, który zajmuje szczególne miejsce w gabinecie historycznym. Mamy też rękopisy obliczeń technicznych,  ponieważ był inżynierem budownictwa. Pozostawił też wycinki z gazet – pieśni i poezję patriotyczną. Bukiet kwiatów wręczony przez dyrektora szkoły – panią Danutę Paluszak był symbolem wdzięczności. Społeczność „Budowlanki” odczuwała dumę, że to właśnie nam powierzył tak ważne dla niego przedmioty.

Uczniowie „Budowlanki” odwiedzali pana Szewielińskiego z okazji jego urodzin i Świąt Bożego Narodzenia wręczając mu własnoręcznie wykonane podarunki. Był to „Pejzaż zimowy” – rysunek okolic Podgrodzia, gdzie się urodził i portret p. Wacława Szewielińskiego formatu A-3 wykonany w ołówku przez uczennicę Milenę Kotyńską, otrzymał  album ze zdjęciami ze wspólnych spotkań i uroczystości, w których uczestniczył, a także album z pogrzebu mającego miejsce w Warszawie „Łupaszki”, w którym w 2016 r. uczestniczyli przedstawiciele naszej szkoły ze sztandarem Armii Krajowej. Uczniowie „Budowlanki” odwiedzali majora, aby przy akompaniamencie akordeonu wspólnie z nim śpiewać pieśni patriotyczne oraz kolędy.

Odwiedziny dyrektora i wicedyrektora szkoły pana Szewielińskiego były wielkim, wzruszającym przeżyciem, chwilą niezwykłych wspomnień. A spotkanie z okazji jego imienin było niezapomniane, bo okazał on ze swej strony wielką serdeczność, otwartość i gościnność.

Do ostatnich dni interesował się tym, co się dzieje w szkole. Osobą przekazującą te informacje był jego serdeczny przyjaciel pan Jan Ignacyk. Coroczne obchody: Narodowego Święta Niepodległości,  Powstania Warszawskiego i innych rocznic patriotycznych zawsze kojarzone będą z osobą zmarłego. Dlatego pełna szacunku dla pamięci majora Szewielińskiego młodzież „Budowlanki” jest dumna, że może nadal opiekować się sztandarem AK. Niezapomniane niech będą słowa cytowane przez majora: „Polsko, Ojczyzno miła! Bez względu na to, czy okażesz się matką czy macochą, służyć Ci będę. A jeśli przyjdzie taka chwila, że zażądasz życia mego, przyniosę Ci je w ofierze, gotowy na wszystko, Tak mi dopomóż Bóg!”.

W naszej pamięci na zawsze pozostanie jako osoba skromna, pogodna, otwarta, szanująca ludzi, kochająca młodzież i Ojczyznę.

                                                                Danuta Paluszak – dyrektor ZSP nr 5 w Inowrocławiu
                                                                Izabela Kwiatkowska - wicedyrektor


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego